Handel żywymi zwierzętami – wskazówki dla sprzedających

Oferty wystawiane w kategorii Żywe zwierzęta mają wyłącznie charakter ogłoszeniowy.

Ponadto musisz wiedzieć, że od stycznia 2012 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. 2011 Nr 203 poz. 1373). Nowe przepisy wprowadzają kilka zmian w handlu zwierzętami:

  1. Prawo do rozmnażania kotów i psów w celach handlowych mają wyłącznie hodowle zarejestrowane w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą zwierząt rasowych.
  2. Zabronione jest wprowadzanie do obrotu (sprzedaży) kotów i psów poza miejscami ich chowu lub hodowli. Oznacza to, że zwierzę takie należy sprzedać (oraz zakupić!) w miejscu hodowli. Sprzedaż (oraz kupno!) psów i kotów na targowiskach oraz giełdach jest zabroniona.
  3. Sprzedaż psów i kotów spoza hodowli (czyli bez rodowodu) jest zabroniona. Zwierzęta te można jedynie przekazywać za darmo.
  4. Ogłoszenia dotyczące reprodukcji i krycia psów oraz kotów zamieszczać mogą wyłącznie zarejestrowane hodowle.

O czym powinien wiedzieć sprzedający?

Pamiętaj, by w opisie ogłoszenia umieścić wszystkie informacje dotyczące dokumentów i metryki oferowanego na sprzedaż psa czy kota.

Zapewnij kupującym możliwość dogodnego obejrzenia Twojej hodowli i odbioru zwierząt.

Sprzedając żywe zwierzęta na Allegro jesteś zobowiązany do zapewnienia humanitarnego transportu.

Oferty charytatywne i adopcje zwierząt

Oferowanie ogłoszeń o adopcji zwierzęcia jest niedozwolone.

Jeśli oferujesz zwierzęta do adopcji bezpłatnie, zachęcamy Cię do zamieszczania ogłoszeń w serwisie OLX.pl.

Jaki jest cel wprowadzenia nowelizacji?

Zmiana zapisów ustawy o ochronie zwierząt, dotyczących rozmnażania zwierząt w celach handlowych, ma na celu głównie ograniczenie liczby tzw. pseudohodowli.

Jeśli zauważysz ofertę sprzedaży zwierzęcia niezgodną z regulaminem Allegro i wspomnianą nowelizacją, zgłoś ją do weryfikacji przez pracownika naszego serwisu. Zrobisz to używając odnośnika Zgłoś naruszenie zasad, który znajduje się w każdej trwającej ofercie. Jeśli zaś chcesz dokładniej opisać sytuację napisz do nas.